Олгица Маркановиќ, сопственик на таканаречениот медицинско-естетски центар „Тајас“ во Белград, е уапсена на границата Србија-Хрватска денеска, по бројните обвиненија дека пружала медицински услуги од областа на естетиката нелегално и дека предизвикала телесни повреди и нарушено здравје кај своите пациенти.

Маркановиќ, која се претставвуа како козметолог-едукатор, е приведена по налог на белградското ОЈО, кое ѝ одреди притвор поради надрилекарство.

Случајот против Маркановиќ започна на „Инстаграм“, каде девојките-жртви објавуваа фотографии и ужасни искуства од нејзините третмани со ласер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.