Музејот на Викторија и Алберт во Лондон во март ја отвори својата голема изложба за машка мода, насловена „Модни мажествености: Уметноста на машката облека“, која ќе трае до 6 ноември.

Сега, само неколку недели по отворањето на изложбата, лондонскиот музеј во вторник ќе го објави својот книжевен придружник, кој подлабоко се нурнува во машката мода и стил ширум светот.

Книгата „Модни мажествености“ се состои од три дела, слични на изложбата, “Undressed,” “Overdressed” и “Redressed,”и дава контекст на идеалите за убавина на мажите кои постојано се менуваат низ вековите. Додека на изложбата се прикажани ансамблите на Том Браун, црниот костум на Тимоти Шаламе, Хајдер Акерман со светки што го носеше на премиерата на „Дун“ на Филмскиот фестивал во Венеција во 2021 година и смокинг на Били Портер за Оскари 2019 година од Кристијан Сириано, книгата дава поглед на значењето на овие облеки.

„Успеавме да нурнеме подлабоко отколку што можевме во шоуто“, рече д-р Розалинд Меккевер, кустос и историчар на уметноста во музејот Викторија и Алберт, кој ја уреди книгата и го напиша нејзиниот воведен есеј „Дали облеката го прави човекот?“ „Текстовите во шоуто се многу пократки, така што сакаме да ги охрабриме луѓето да ги разберат модните парчиња“.

Слично како и изложбата, книгата најпрво се фокусира на машката фигура и менувањето на идеалите со текот на времето – како тоа влијаело на кроењето во 19-тиот век и како изгледа денес, претставено од бодибилдери како Арнолд Шварценегер, кое му помогна во филмската кариера и мускулести ѕвезди од филмовите за супер херои на Марвел.

Меккевер разговараше со креативниот директор на Гучи Алесандро Микеле, британскиот историчар Гас Кејсли-Хејфорд и починатиот моден дизајнер Вирџил Аблох за предговорот, епилогот и поговорот, соодветно, како и голем број соработници. Тука спаѓаат Сара Голдсмит, авторката Ориол Кален и Ана Џексон, чувар на азискиот оддел во Музејот на Викторија и Алберт, кои го водат читателот низ вековите и го истражуваат незадоволството, или „braggadocio“ и неговата важност во машкиот стил; Отпечатоци од хибискус, капи и јакна, и светската модна историја преку црно-британскиот стил, кимоното од Јапонија и сарито од Индија.

Додека „Fashioning Masculinities“ ги почитува различните идеи низ културите, таа е вкоренета во британската историја, која е секогаш присутна во кроењето, како и модерните дизајнери кои се претставени, како што се Александар Меквин, Ким Џонс за Фенди, Крег Грин, Семјуел Рос , Грејс Велс Бонер и Бјанка Саундерс, меѓу другите.

„Ако носите машка облека од британска перспектива, тоа го правите од глобална перспектива“, објасни Меккевер. Таа го спомна есејот на Џексон за кимоното и односот на облеката меѓу Јапонија и Европа, но и културното значење на боите како розовата во Пакистан, за која Меккевер објасни дека е „унисекс боја“ во Јужна Азија и „портокалова култура“, покажувајќи како Западот Африканската облека „ни дава различни пристапи кон машката облека“.

„Сакавме да размислиме колку што можеме пошироко како овие збирки можат најдобро да и ги покажат на публиката овие приказни“, додаде таа.

Една од помодерните модни идеи, модата без пол, исто така е истражена во книгата, што покажува како идејата воопшто не е многу нова.

Меккевер напиша поглавје со наслов „Орландо како Бојет“, инспирирано од романот на Вирџинија Вулф, „Орландо: биографија“, каде што истоимениот протагонист на половина пат од приказната дознава дека е жена и дека трпи „социјални ограничувања“ во нова, женска гардероба.

Романот се најде во книгата бидејќи МекКевер реши да го прочита во слободно време за да се бори против блокадата на писателот. Таа сакаше да ја одбере историјата на жените кои прифаќаат машка облека и како таа е прифатена, како и богатата историја на родова несообразност.

„Тоа беше голем подарок“, објасни таа. „Ја користев таа книга како леќа и начин за структурирање на идеите околу овие различни точки во историјата кога, од различни причини, жените прифатија машка облека. Малку да го разложиме и да им дадеме на жените место во книгата, но и да ја поставиме идејата што ја изразивме на крајот од изложбата околу важноста на овој сегашен момент и видливоста на фустанот во машка облека“.

Но, како изгледа современата машка облека на McKever? Соработникот Чарли Портер го поставува прашањето во последното поглавје, гледајќи ги денешните дизајнери на машка облека и нивните придонеси. Меккевер ја гледа сегашноста како „момент на можност“ кој се движи во различни насоки.

„Модата секогаш нè изненадува“, рече таа. „Никогаш не гледаме каде оди, но се чини дека функционира во повеќе насоки одеднаш на многу позитивен начин. Има чувство на можеби поголема удобност со плуралноста отколку што имало претходно“. (WWD)

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.