Модниот свет го испраќа Серџо Роси. Легендарниот дизајнер почина како последица на КОВИД-19 неколку дена откако беше хоспитализиран во Чезена, Италија.

Утре, недела е прогласен за ден на жалост во Италија, во неговиот роден град Сан Мауро Пасколи. Тој создаде голем број работни места за своите сограѓани, уште од почетоците на градењето на модниот бренд за обувки кој го носи неговото име, во 1951 година.

Серџо Роси починал во четвртокот вечерта во болница на северот од Италија, а градоначалничката на неговиот град кој има околу 47 000 жители изјавила: „Неговата смрт е голема загуба за нашата заедница“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.