Легендарниот моден дизајнер Марк Џејкобс верува дека модата нема да биде како што тоа го знаеме по пандемијата на коронавирус. 57-годишниот моден дизајнер – кој има луксузен моден бренд со исто име – верува дека модата ќе се промени енормно како резултат на коронавирусот.

Јас работам со тим и нашата секојдневна интеракција и нашите животи се поттик и катализатор за она што јас и мојот тим го создаваме секоја сезона. Тоа е стимулација од целиот свет што ни дава поттик, енергија и страст да се создаваме… Признавањето на минатото веројатно не е најдобриот начин да се оди напред. Она што го правам, облеката што ја создавам и начинот на кој ние го покажуваме, веројатно нема никогаш да биде онаков каков што ги познаваме, начинот на кој сме ги правеле досега“, рече Џејкобс.

Но, модниот дизајнер инсистира на тоа дека „креативноста никогаш нема да исчезне“.

Што би правеле сите за време на овој карантин ако немаа книги за читање и филмови за гледање? Не знам што би направил кога не би имал ништо да облечам секој ден. Едноставно тоа е важно за мене, исто толку важно како и сè друго … Да се биде уметник е апсолутно неопходно. Креативноста ќе биде засекогаш жива“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.