Ретко кој не го знае ексцентричниот милијардер и иноватор Илон Маск, но малкумина знаат дека неговата мајка исто така е една од најуспешните во својата фела. Меј Маск го поминала својот живот како манекенка и модел, но вели дека никогаш немала толку многу работа како денес, на 73 годишна возраст.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Maye Musk (@mayemusk)

Своите први манекенски чекори Маск ги прави за време на престојот во Јоханесбург, а во 1969 година дури и учествува на натпреварот за Мис на Јужна Африка.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Maye Musk (@mayemusk)

Подоцна, живеејќи во Канада и во САД, покрај нејзината манекенска кариера се стекнува и титулата магистер по диетика и нутриционист.

Таа е и автор на бестселер со мотивациона содржина, а книгата е објавена во 70 земји низ светот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.