Потењето има позитивен ефект врз нашата кожа и еден од очигледните знаци на добро здравје на човекот, но и убава кожа …

Колку и да не нервира, потењето е здраво, затоа што …

* Голема количина природна сол се изфрла  со потење, така што кожата се ослободува од природната нечистотија што се обидуваме да ја искорениме со разни лушпи. Потта е „добар пријател“ кај луѓето кои имаат проблем со сува кожа и алергии.

Додека се потиме, ослободуваме токсини кои можат да предизвикаат акни, мозолчиња, но и затворени пори.

Потењето ја подмладува кожата, потењето ја прави кожата свежа. Тоа ќе го забележите најдобро по интензивно тренирање, во моментите кога телото се ослободува од штетните материи.

Потта содржи природен антибиотик кој се активира во солена пот и ги убива бактериите на кожата. Според истражувањето, таа е исклучително ефикасна во борбата против настинки и кожни болести.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.