Класично сина е бојата за 2020 година според Институтот за бои „Пантоне“. Сината боја е безвременска, елегантна и едноставна.

Нијансата што „Пантоне“ ја прогласи за боја на годината, не е светло сина, туку нешто „посилно“ сина. Тоа е бојата на небото кога сонцето заоѓа, бојата на боровинка, бојата која што добро изгледа и на облеката во вашиот плакар и на предметите и на ѕидовите во домот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.