Во Македонија последниве осум години се зголеми стапката на дебелеење кај возрасните и кај децата, а се смета дека најодговорни за тоа се исхраната и намалената физичка активност, поточно повеќечасовното седење пред компјутер, таблет, телевизор или мобилен во комбинација со брза храна.

Истражувањата покажуваат дека секој втор жител не јаде овошје, а секој петти не размислува за здравјето кога купува храна.

Причини за дебелеење:

Зголемено консумирање маснотии и прости јаглехидрати

Намалена физичка активност

Голема достапност на висококалорична храна

Напуштање на традиционалниот начин на исхрана (семејна маса со готвени јадења)

ДЕБЕЛИНАТА – тригер за многу болести. Се проценува дека прекумерната телесна тежина е одговорна за развој дури на 50 болести. Против неа се борат околу 600 милиони луѓе во светот. Најмалку 155 милиони деца на училишна возраст се дебели или на границата на дебелеење.

Дебелите лица што ќе одлучат да го намалат обемот на половината најчесто го прават тоа бидејќи им е нарушено здравјето. Истражувањата покажуваат дека дебелината може да доведе до хронични болести, дијабетес, хипертензија, мозочен удар, карцином (дојка, дебело црево, панкреас, бубрег, простата), да влијае врз работата на белите дробови, но и на коскено-злобниот систем.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.