Јованка Броз стана повторно актуелна со серијата посветна на неа и на тајните служби во пораешна Југославија. Во неа е прикажана како од млада партизанка станува прва дама на најмоќниот човек во поранешната држава.

Јованка пленела со својот изглед и грациозност и била модна икона пред времето. За таа цел  во Белград е поставена изложба на која можат да се видат сите нејзини фустани и креации. Некои се шиени по нејзина замисла, а други со потпис на најпознатите светски креатори.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.