Многу жени во слободното време вежбаат опсесивно, прелистуваат модни списанија и фантазираат дека еден ден, со добра исхрана и добро испланиран тренинг, и тие ќе изгледаат како супермоделите кои се насмевнуваат од насловните страници.

Но, на голем број им е тешко да го направат тоа, дури и со диета и вежбање.

Не сме сите родени да бидеме супермодели. Тие се раѓаат, а не се создаваат, велат експертите.

Постојат три основни типови на тело и преминот од еден во друг, како што вели науката, е невозможна мисија.

Супермоделите имаат ектоморфни тела. Се карактеризираат со брз метаболизам , генерално високо и слабо тело, деликатна, кревка градба и долги екстремитети. Овој тип на тело едноставно тешко добива тежина, но во принцип тешко е да се добие мускулна маса .

Ендоморфното тело е сосема спротивно од ектоморфното тело. Ќе ја препознаете по нејзиното меко, масивно, природно дебеличко тело, а овие луѓе имаат најголем проблем со таложење маснотии. За нивна жал, тие имаат многу бавен метаболизам.

Мезоморфната фигура е нешто помеѓу претходните два типа. Луѓето со таква градба ќе ги препознаете по нивната атлетска форма на телото и добро дефинираната мускулатура. Имаат умерено брз метаболизам, а силната телесна конституција од „мезоморфи“ ги прави идеални за професионални спортови.

Три типа на градба

Ектоморфи – високо, слабо тело, долги екстремитети, брз метаболизам

Ендоморфи – меко, масивно тело, бавен метаболизам

Мезоморфи – атлетско тело, дефинирана мускулатура, умерено брз метаболизам.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.