Дваесет и двегодишната поетеса Аманда Горман која ја рецитираше поемата „Ридот што го искачуваме“ на инаугурацијата на Џо Бајден како 46-ти американски претседател, стана и модна сензација. Таа потпиша договор со модната агенција „Ај-ем-џи моделс“. Оваа агенција ги застапува Кејт Мос, Кара Делавињ, Џиџи и Бела Хадид и Мила Јовович, пренесува „Гардијан“.

Горман, која е родена и живее во Лос Анџелес, е и прв лауреат на наградата за национален млад поет. Црвената сатенска лента на „Прада“ што ја носеше за време на церемонијата на инаугурацијата доведе до распродажба на ова модно парче и особено на нејзиниот жолт капут, исто така на „Прада“. Нејзиниот изглед, според модниот пребарувач „Лист“, предизвика голема побарувачка по „жолти капути“ и зголемување на нивната продажба за 1.328 отсто.

Таа за списанието откри и дека обожaва „гласни фустани со кралски изглед, извезени со цвеќиња.

Потпишувањето на Горман се смета за остроумно од страна на упатените во модата. Додека брендовите се борат да се прилагодат на промените во модната индустрија како резултат на пандемијата, помладите купувачи се оградуваат од модните брендови кои не ги одразуваат нивните сопствени социјални, политички и еколошки проблеми.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.