Во седудесетите години од минатиот век сите сакаа да ги гледаат убавиците на Холивуд во костими за капење.

Сите жени кои сметаат дека се дебели бидејќи не носат конфекциски број нула – вие сте прекрасни, а општеството е грдо, е легендарната изјава на филмската дива Мерилин Монро, која се смета за една од најсексапилните жени во светот.

Иако женските идеали околу убавината се менуваа во текот на годините, некои славни дами и денес остануваат запамтени по својот изглед, став и самодоверба.

Ова се најславните дами од златното време на Холивуд кои мамеа погледи со својот изглед, но и со самодобербата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.