Предлог што брзо да зготвите за вкусен ручек.

Потребни состојки:

400 г шпагети

4 чешниња лук

Магдонос

2 лажици буковец

6 лажици маслиново масло

Сол

Пармезан

Начин на подготовка:

Исечкајте ги лукот и магдоносот. Сварете ги шпагетите според упатството на пакувањето.

Додека се варат тестенините, во длабок сад загрејте маслиново масло. Додајте лук, буковец и пропржете. Откако лукот ќе се карамелизира, а шпагететите ќе се сварат, земете една шолја вода и додајте ја во тавата со лук и промешајте.

Исцедете ги шпагетите и ставете ги во тавчето. Исечкајте магдонос и пармезан, промешајте и послужете.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.