Многумина од вас сакаат да јадат лубеница во текот на летото за да се освежат, и секогаш е тешка мистерија како да ја изберете вистинската, слатка и сочна.

Неколку совети при купување:

– Мора да биде убава зелена боја, без оштетување.
– Кората не смее да биде мека, но цврста како да пукне.
– Колку е посвежо стеблото на него, толку е посвежо лубеница.
– Зрелата лубеница полна со сок е тешка кога се споредува со друга со иста големина што е сува внатре
– Допрете лубеница или допрете ја со дланката, мора да звучи шупливо.
– Лубеницата што стоела  на земја мора да биде жолтеникава, а не зелена или бела.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.