За да се разладите, а притоа и да ослабнете, не мора да се откажете од омилените летни слатки – сè што треба да направите е домашен сладолед со „магична“ состојка кој истовремено ќе ве разлади и стесни – а тоа е нането.

Сладолед од лубеница

Состојки: половина од помала лубеница и неколку гранчиња нане.

Подготовка: Одвојте ја лубеницата од кората и исечете ја на парчиња, па потоа ставете ја во блендер. Искинете ги листовите од нане, додадете ги во блендерот и блендирајте додека не добиете мазна смеса. Ако е премногу густа, додадете малку вода, па смесата истурете ја во калап за сладолед и добро изладете во замрзнувач.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.