Роса Гапева ја направи најмакедонската погача за Водици. На погачата е прикажано сонцето со шеснаесет краци од Кутлеш и е испишано „Никогаш Северна, само Македонија”.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.