Пејачот Роби Вилијамс во едно недамнешно интервју раскажува дека за малку ќе умрел од труење со жива откако се прејал риба по долга апстиненција.

46-годишниот музичар стана веган во 2017 година, но неодамна решил повторно да воведе риби и месни производи во исхраната.

Сепак, на неодамнешната контрола дознал дека има труење со жива поради прекумерна консумација на морска храна.

„Јадев риба двапати на ден и поради тоа завршив со најголемото труење со жива што некогаш го видел докторот“, рече Роби во интервју за Радио Х.

“Отидов на преглед затоа што жена ми паничи и постојано ме принудува да правам некои тестови. Но, фала богу, жив сум благодарение на тоа. Можев да умрам од труење со жива и арсен”, рече Роби и додаде дека следниот ден се вратил на веганска исхрана.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.