Засилената потреба за брза храна, која повеќето луѓе ја чувствуваат во понеделник, е последица на прејадувањето за време на викендот.

Зошто? Палмитичната киселина, која е составен дел на заситените масти, може да предизвика прекумерна стимулација на центарот за чувство на ситост, а тоа може да трае 2-3 дена.

Згаснете го гладот така што на работа ќе носите здрави ужини за да избегнете грицки и хамбургери.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.