Компирите боноте и во 2018 година се најскапите компири на светот. Килограм од овој златен компир чини 500 евра.

Во мај 2500 берачи се собираат во рани зори и работат се до зајдисонце.

Евтината исхрана главно вклучува компир, но не и оној кој доаѓа од малиот француски остров Ниармотејер, западно од Нант. Мали, жолти, но најскапи на светот. Растат во островска почва, во Бискајскиот Залив, богата со минерали, која мириса на океан и алги.

Овој компир обично се служи во најскапите светски ресторани, а се одликува со деликатесна арома на лимон, мириса на портокал, а има солен вкус. Се користи за супи, пире, салати… сеедно, сè додека не се излупи, со што го губи составот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.