Исхрана што ќе ви го прочисти целиот организам

Ова е една од најпопуларните диети на Интернет. Ја викаат зелка-диета, диета на Мејо клиниката или болничка диета. Како и да ја викате, се држи седум дена, за време на кои може да симнете пет килограми.

Еве како се приготвува чорбата…

Потребни состојки:

  • 2 големи главици кромид
  • 2 пиперки
  • 2 конзерви домати
  • 1 врзоп целер
  • 1 главица зелка
  • 3 моркови
  • 1 пакување шампињони
  • 1 до 2 коцки бујон
  • 6-8 чаши вода

Приготвување:

Исечкајте го зеленчукот на коцки. Во голем лонец, пропржете кромид на малку масло. Додајте го зеленчукот и прелијте го со вода и коцки бујон. Додајте зачини по желба.

Оставете да зоврие, па намалете на средна температура и оставете да се крчка додека не омекне зеленчукот, околу 30 до 45 минути.

Може да додадете малку сол, бибер или некој друг зачин по вкус, но и зеленчук без скроб, како на пример спанаќ или боранија.

Оваа чорба треба да ја јадете секој ден кога ќе огладнете.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.