Во април обично се појавуваат јагоди по скопските пазари и маркети, но цената, секако е многу повисока отколку во мај и јуни, кога ги има најмногу.

Во еден од скопските маркети се продаваат и лубеници по многу високи цени. Лубениците обично ги има во крајот на летото и еден килограм е меѓу 10 и 20 денари. Но, во април, лубениците се продаваат за верувале или не за 728 денари по килограм.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.