Не мора да го гаснете светлото за да го прекршите заветот дека нема да каснете благо. Има решение ако ве нападне стрв за чоколадо додека се обидувате да создадете совршена линија. Нутриционистот Лорен Манакер советува следниот пат кога ќе се појави напад на желба за слатко, наместо чоколадо да изедеме една или две суви сливи.

Сливите брзо заситуваат и можат да ја задоволат гладта. Според студијата објавена во Journal of Nutrition Bulletin, луѓето кои јаделе сливи чувствувале помалку глад и внесувале помалку калории од оние кои јаделе било што друго, вели нутриционистот.

Друг начин на кој овие сушени плодови можат да помогнат да се намали желбата за слатки е тоа што тие се природно слатки и дека за разлика од благото, содржат природни антиоксиданси, витамини и минерали.

Сепак, сувото овошје не им се препорачува на дијабетичарите токму поради количината на шеќер што го содржи. Една слива има 3,5 грама природен шеќер и важно е да не се претера – потсетува Манакер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.