„За виното во хармонија со природата“ е мотото под кое денеска во Кавадарци се одржува 13. Фестивал на младо вино.

На настанот кој традиционално се одржува во кругот на винаријата „Тиквеш“, се дегустираат вината од последната берба за да се оцени нивниот квалитет и потенцијал. Со тоа, како што нагласуваат организаторите, се создава значајна винска традиција и се зајакнува винската култура во земјата.

Претседателот на Управниот одбор, Светозар Јаневски, истакна дека на овој фестивал се прославува во чест на виното и се согледуваат резултатите од последната гроздоберска сезона.

„Тиквеш“ е македонски вински амбасадор во светот. Успеавме да направиме прекрасни вина. Има прекрасни ноти кои треба да ги препознаете. Ние сме одговорна компанија, заедно со лозарите разговараме за успех. Работиме на иновации, инвестираме во зелени проекти и зелена енергија, сертифицирани лозја за органски проузводи. Сето ова ми дава за право да кажам дека сме зелена винарија и во целосна хармонија со природата. Искуството ќе го споделиме со другите, за младите да останат овде и за иднината, нагласи Јаневски пред присутните.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.