Едно истражување, објавено неодамна во Melbourne Institute Worker Paper, заклучува дека луѓето постари од 40 години не би требало да работат пет дена во неделата.

И токму според ова истражување, работник од оваа возрасна група манифестира најголема продуктивност ако работи три дена во неделата, па затоа и препораката е токму таква.

Научниците од „Институтот за применета економика и социјални истражувања” во Мелбурн кои ја изведуваат оваа студија, испитуваат работни навики и резултати од тестирања на мозок на 3000 мажи и 3500 жени во Австралија, сите на возраст од над 40 години.

Како фактори се земале финансиската и психичката состојба, типот на семејни структури и професијата. По детална анализа, се дошло до заклучок дека 30-часовна работна недела нуди повеќе придобивки за когнитивната функција, додека работење над 30 часа покажува пад во способноста и перформансот.

извор: Офф.нет.мк

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.