Сојуз на средношколци излезе со став дека не поддржуваат откажување на полагањето на матурскиот испит, без без понудено алтернативно решение, пишува Радио моф.мк Реакцијата доаѓа по најавите на институциите дека се бараат решенија за тоа што да се прави со полагањето државна матура, во време кога училиштата се затворени поради појавата на новиот коронавирус.

Ние на никаков начин нема да го поддржиме откажување на Државната матура за ова учебна година, без понудено алтернативно решение. Без документот за положена Државна матура нашето школување е невалидно, така што без дипломата на Државна матура ќе биде на штета на нашите интереси како ученици. Поинаку кажано, нашето понатамошно универзитетско образование целосно зависи од дипломата на Државната матура, укажуваат средношколците од Сојузот.

Целиот текст на следниов линк.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.