Тој има само 8 години, освоени три златни и еден сребрен медал, а има срушено дури 20 рекорди – Ѓорѓи Чешмеџиевски, македонскиот рекордер во решавање Рубикови коцки, за hashtag.mk ги откри тајните на ова навистина интересно хоби.

Ми требаат 12 секунди за 3х3 коцка, за скјуб 2.89 секунди, за 2х2 е 2.2 секунди, за 4х4 ми е 53 секунди, а за пирамида 4.25 секунди. Во скјуб сум рекордер во Македонија…јеееее…. – вели меѓу другото Ѓорѓи во разговорот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.