Стручњаците сметаат дека еден работник дневно е продуктивен 4 до 5 часа.

Оној модел со 8 часа работа, 8 часа за себе и семејството, и 8 часа за спиење е наминат.

Се смета дека по 4-5 часа луѓето губат концентрација, а доколку се скрати работното време од 8 часа, тие ќе бидат помотивирани и покреативни.

Со дополнителни часови не се подобрува продуктивноста. Дополнително, со 4 часа работно време, ќе се зголеми вработеноста.

Но, работодавците во регионот не можат да размислуваат на оваа тема. Од соседна Србија работодавци велат дека за 30 до 50 години тие нема да можат да прават такви експерименти.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.