Познатиот американски актер Џејмс Кан почина синоќа на 82-годишна возраст.

Веста за смртта на Кан денеска ја соопшти неговото семејство.

„Со голема тага ве известуваме за смртта на Џејмс, која се случи на 6 јули. Семејството ја цени вашата љубов и искреното сочувство и бараме да продолжите да ја почитувате нашата приватност во овој тежок период“, се вели во соопштението објавено на Твитер профилот на Кан.

Џејмс Каан го освои Холивуд во 70-тите и 80-тите години.

Актерот е најпознат по улогата на Сони Корлеоне во познатиот филм „Кум“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.