Една саксија задолжително однесете во канцеларија…

Покрај вредната работа, труд и договорност, кинезита за успех на работа користат фенг шуи методи за кои веруваат дека ќе им помогнат да постигнат поголем успех и да добијат покачување на платата.

Еден од најчестите методи, според фенг шуи, е поставување округли теписи во канцеларија, но бидејќи тоа може да биде и неизводливо, користат поедноставен начин – избор на вистински билки за работната маса.
Иако е потполно непожелен за љубовниот живот, кинеските мудреци веруваат дека на работа
треба да носите исклучиво саксија со кактус.

Кактусот претставува исклучително јак професионален симбол, неуништлива карпа која со боцките се брани од се’ лошо.
Од друга страна, се верува дека во канцеларија никако не треба да чувате нежни и чувствителни билки со „тенки стебла“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.