Европскиот суд донесе пресуда против германскиот прозиводител на спротска опрема Адидас во долготрајниот спор за логото со три црти.

Судот заклучил дека логото не е доволно специфилно за да добие правна заштита. Адидас може да се жали на пресудата на Европскиот суд на правдата.

Жигот не е шематски приказ на низа елементи кои се повторуваат во правилно растојание туку обична фигуративна ознака, пишува во сдското соопштение, а пренесува Пословни.хр.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.