Во австриските зимски центри се бараат готвачи, рецепционери, келнери, собарки. Посебно се бараат работници од балканските земји кои важат за вредни. Се работи за сезонски работници од 15 ноември до Велигден за шест дена во неделата.

Сместувањето е обезбедно во хотелот каде се служи, но се нудат и бројни олеснувања и попусти што ги нуди објектот.Платата изнесува од 1500 до 1700 евра во зависност од работните часови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.