Данското министерство за финансии објави дека го постигна првиот договор за размена на инфорамции со ЕрБнБ.

На овој начин, оваа интернет платформа за издавање станови од први јули ќе почне да дели информации за корисниците на становите со данската даночна управа , се со цел да се осигура дека корисниците ги плаќаат сите даноци, пренесуваат агенциите.

Со тоа се осигура дека даночната управа дава информации потребни за пресметување на данокот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.