Жителите на Кичево реагираат дека среде ноќ во нивниот град се слушаат зурли и тапани. Тие реагираат дека се ненаспани од големата врева и дека не е во ред да им се нарушува одморот среде ноќ.

Згора на тоа, оваа музика во градот се случува во време на полициски час. Затоа тие апелираат ова да престане и надлежните да апелираат до „музичарите“ без разлика од кои причини го практикваат свирењето.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.