Трите бакнежи се дел од нашата култура и традиција и ретко кога се отстапува од нив. Бакнувањето три пати во образ во христијанскиот све претставува меѓусебно поздравување на Светото Тројство, посветувајќи го секој бакнеж на: Отецот, Синот и Светиот Дух.

Секој бакнеж во себе носи порака и завет, а тие гласат:

Првиот бакнеж: Во името на \ивотот, се прославува вредноста на животот, да се живее живот на достоен човек.

Вториот бакнеж: Во името на смртта, се посветува на најблиските покојни, како и на нашите предци.

Третиот бакнеж: Во името на чесноста, во хрисtијански дух се порачува да се живее во чест на христијанските вредности.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.