Змија се сокрила во торбата на еден патник и останала незабележана се додека не завршил патот од Флорида до Хаваи.

Змијата исползела од ранецот на момчето кога стигнал во Мауи.

Американските власти соопштиле дека 20- годишното момче од Вирџинија, не знаело дека во ранецот има змијасе додека не стигнал на Хави.

Змијата не е отровна и била околу 30 сантиметри.Сопственикот на изнајмениот апартма, му кажале на момчето дека нее дозволени посетителите да носат змиии бидејќи на Хаваите се забранети, па повикал полиција.

Момчето нагласило дека не било намерно, на Флорида овие змии се многу чести и може да пораснат и до 1.8 метри.

Намерно или не, превезување на миленичиња е кривично дело на Хаваите за која може да се плати казна и до 200.000 евра или затвор и до три години.

Змиите на Хаваите немаат природни предатори и претставуваат закана за природните видови на Хаваи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.