Неколку часови по објавениот прилог на Телма и три месеци по исчезнувањето 39 годишниот Александар Черговски стапил во контакт со семејството. Во краток разговор ги информирал дека е здрав и жив, без да им каже каде се наоѓа, ниту каде бил изминатиов период во кој по него трагаше и Интерпол.

Семејството им се заблагодари на сите што помогнаа за да стапат во контакт со Александар.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.