Земјотрес со јачина од 3.3 степени според Рихтеровата скала е регистриран на неколку минути пред 13 часот.

Потресот е почувствува во западниот дел од Македонија, најмногу во регионот на Гостивар и Маврово.

Според податоците на ЕМСЦ, епицентарот бил на 18 километри северозападно од Гостивар.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.