На манифестација “Запознај ја Преспа”, се приклучија амасадорот на Франција, Кристијан Тимоние и амбасадорот на Германија, Томас Герберих во еко акцијата која се одржа во рамки на манифестација и заедно со актвистите садеа дрва и ја чистеа околината на Отешево.

Во Отешево се засадија седум дрвја во рамки на настанот,, Запознај ја Преспа”.  Манифестацијата” Запознај ја Преспа” продолжува на плажата во Дупени каде има дегустација на традиционална преспанска храна.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.