Николета Милашевиќ – Добрача, мајка на седмооделенец во Србија на фејсбук споделила фотографија на која прикажува каква домашна задача добило нејзиното дете по информатика.

Седмо одделение во основно училиште. Предмет: информатика. Домашна задача: Да се нацрта ворд. Еј, луѓе, цртаме Ворд. Ова е само за плачење. А децата чии родители имаат пари за француско основно или средно училиште учат роботика. А моето дете црта Ворд. Какво е ова елитистичко општество. Што правите вие што треба да изготвите план и програма? А вие во Одборот на родители?, напиша жената на фејсбук.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.