Сосотјбата со сметот во Струга е очајна, Граѓаните реагираат на социјалните мрежи.

Почетокот на улица Нико Нестор, каде се сместени единствените три контејнери за цела чаршија. Тука сметот го фрлаат не само дуќанџиите ами и домаќинствата.
Оваа фотографија не е инцидентна. Ова е секојдневна слика за луѓето што живеат тука, граѓани на Струга кои во летните денови не можат да отворат прозорец заради реата и мувите. Да биде иронијата уште поголема над ѓубрево се сместуваат и гости од Холандија. Ним треба да им ја продадеме сликата дека како Струга нема друга. За наша жал, нема, напиша еден стружанец.

Синоќа некој го запалил ѓубрето па се направи уште поголем хаос.

Денеска реагираше од службите за расчистување на сметот во градота па денешната слика е променета. Стружани задоволни од реакцијаа коментираат дека треба почесто да се постира состојбата со сметот во градот за поредовно да се чисти.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.