Во Русија за да не дојде до енормна набавка на основните продукти, количките во самопослугите се подготвени со потребните основни продукти за секој купувач. Луѓето само доаѓаат, земаат по една количка, плаќаат и си одат. Нема грабање и непотребно купување големи количини од одредени производи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.