Во бугарските територијални води во Црно Море регистрирани се 74.000 делфини, покажуваат податоците од завршениот голем европски проект за проучување на трите видови на китови на организацијата Зелен Балкан.

Како што јави БТА, податоците од истражувањето се возменирувачки и во исто време укажуваат дека недостигаат неопходни мерки за зачувување на видовите на китовите во Црно Море.

Истражувањето покажува и дека ловот на китовите доведува до нивно намалување, како во територијалните води на Бугарија, така и на светско ниво.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.