Возачи во Аргентина снимиле необично торнадо од комарци.

Според Хуан Хозе Гарсија, истражувач во Центарот за паразитолошки и векторски студии (ЦЕПАВЕ), обилните дождови предизвикале поплавување при што се формирале големи бари на застојана вода во кои женките комарци положуваат јајца.

Гарсија додава дека ова често резултира со огромен број инсекти кои во роеви ги преплавуваат градовите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.