На една фарма во Коџонап, Западна Австралија, се родило јагне со пет нозе.

И покрај ваквото генетско нарушување, јагнето е родено без проблеми, а сопственикот најмногу се изненадил кога видел како под главата му виси петтата нога.

Јагнето го доби името „Морска риба“.

Не е сигурно како се случило ваквото нарушување, но првичните претпоставки се дека еден ембрион се развил до крај надвор од матката.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.