На десеттата пожаревачка Гробијада годинава учестввуале 250 претставници на погребални претпријатија од целиот регион. Оние кои секоја година го посетуваат овој бизарен собир, велат дека е „нешто невидено, нешто што само Дрнда може да го органзира“.

Дрнда е Радиша Михајловиќ, еден од најпознатите погребални стопенственици на Балканот, организатор на Гробијадата.

Ја засакав оваа работа, иако никогаш не сум помислувал дека ќе бидам гробар. По занает сум машинбравар, како Тито, можеби и затоа успеав, вели Михајловиќ.

Гостите на Гробијадата можеле да уживаат во мени составено по угледот на култниот филм „Маратонците го трчаат почесниот круг“, па меѓу другото, на трпезата имало и Пантелиино прасечко.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.