Небото над Флорида стана виолетово.  Стручњаците објаснуваат дека ваква боја на небото е можна кога ураганот „Доријан“ е во близина. Распрснување на сончевата светлина со помош на молекулите од воздухот е причина зошто небото е сино во текот на денот.

Облаци од ниско ниво, кои ги донесе „Дориајн“, ги распрснаа боите на светлината, па небото ја доби виолетова боја.

Ураганот „Дориан“, откако ги опустоши Бахамите и однесе најмалку 20 животи, тргна на кај Северна и Јужна Каролина

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.