Најновата снимка што ја објави Викиликс, наводно, прикажува исечоци од снимањето на лажирано слетување на Месечината.

На снимката може да се види реакција на екипа сниматели и монтажери, студио, рефлектори, авиони, возила кои се бучни додека се движат, иако, како што се тврди, во вакуум не е можно да се слушне било каков звук.

Се тврди дека сето тоа е снимено во пустината Невада во САД.

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, неодамна беше уапсен од полицијата, па оваа објава се смета за негова одмазда и дека наводно вакви снимки, ќе има и понатаму.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.