Во Виена се отвора музеј кој преку својата „Instagram friendly“ политика има за цел да привлече млади луѓе и да им овозможи да создадат свои уметнички дела на интерактивни простори.

 

 

View this post on Instagram

 

“mit Flamingos posen in Wien” #bewusstbewegen

A post shared by Interaktives Selfie Pop-Up (@nofilter_museum) on

Со sидови во живописни бои и големи предмети, музејот има сè што ви треба за совршени селфи фотографии.

 

View this post on Instagram

 

Spontaner Besuch von @servustv mit @denisepavlik 🥰

A post shared by Interaktives Selfie Pop-Up (@nofilter_museum) on

 

Бројот на млади луѓе кои одат во музеи се намали, па затоа се обидуваме да го победиме со социјалните мрежи, рече Петра Шарингер, еден од креаторите на Nofilter_museum. „Тие сакаат да живеат на интернет“, додаде таа.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.