Млад лав минува на туѓа територија, што предизвикува нервоза кај непријателот, во овој случај хиени, кои го бранат својот дел. Лавот првично не е свесен каде се наоѓа, и за брзо време е опколен од 20 хиени, но и покрај тоа не се предава и се подготвува за одбрана.

Хиените делуваат поуспешно, но во еден момент, доаѓа еден од родителите на лавот, при што во ист момент хиените бегаат од дуелот, односно не сакаат да се пресметаат со уште еден лав.

Видеото од одличните докмунетарци на „Би-Би-Си“ за кратко време стана вирално:Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.