Денеска е Велигден, Втор ден, а постојат повеќе верувања и обичаи поврзани со празникот.

На Велики понеделник се продолжуваат гозбите и веселбите, а подолго време се задржал и еден доста интересен обичај. Во минатот, низ селата момчињата кружеле кај девојките и ги полевале со вода, а тоа значело дека наскоро ќе ги запросат.

Што повеќе момчето ја полие девојката со вода, толку е поголема шансата да ја запроси.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.